NOVINKY

arr3Nebezpečenstvo plochých nôh u detíPrečítajte si zaujímavý článok, ktorý nájdete... arr3Taka malá recenzia L and LMôj number 1 v detských topánočkách, čo sa kvality i designu týka sú Shooshoos. Nevýhoda, doposiaľ... arr3Základné pravidlá ako obúvať deti a ako sa starať o zdravý vývoj ich nožičiek So starostlivosťou o nohy je nutné začať hneď po narodení dieťaťa. Už úzke a tesné pančušky... arr3Ako správne vybrať detské topánky  Každý rodič sa v dnešnej dobe pasuje s prebytkami rôznych tovarov a ponúk, ktoré sa prezentujú... arr3Ako podporiť zdravý vývoj nožičky ?Pre správny vývoj nohy je dôležité tiež dostatočné množstvo vzruchov (tzv. „propriocepce"). Medzi... arr3Zdravý vývoj detskej nohyLen malé percento detí sa rodí s vrodenými vadami. Pre ilustráciu je možno uviesť napr. vadu „pes...


Ako podporiť zdravý vývoj nožičky ?

Pre správny vývoj nohy je dôležité tiež dostatočné množstvo vzruchov (tzv. „propriocepce"). Medzi proprioceptivnú stimuláciu môžeme radiť chôdzu bosou nohou (popr. v tenkých ponožkách) po rôznych materiáloch.

V lete dbajte na to, aby deti chodili bosé po trávniku, kamienkoch, v piesku, vode, chodili po klzkom či hrubom povrchu. Pozor na možné nepríjemnosti s bodnutím hmyzom či so zranením nožičky na ostrých predmetoch. Proprioceptivná stimulácia je jednoznačne vhodná i ako prevencia vzniku plochých nôh u detí. Pre správny vývoj nohy je stimulácia chodidla dostatočným množstvom vzruchov (tzv. „propriocepce") bezpodmienečne nutná. Pokiaľ má nožička dostatočné množstvo podnetov a podmienky pre svoj zdravý vývoj, vytvorí sa nožná klenba do 3 rokov veku dieťaťa. Pred dovŕšením tohto veku je predčasné hodnotiť úroveň vytvorenia klenby a poprípade stanoviť diagnózu ploché nohy („pes planus").

Noha vďaka neustélemu noseniu topánok stráca svoju pôvodnú funkciu a obe klenby menej pružia. Topánky potom pôsobia podobne ako dlahy chodidla. Odborne povedané, sa tzv. krátke svaly nohy (svaly tesne blízko kostí v chodidle) zapojujú do činnosti najskôr po zahájení chôdze. 

Noha obecne pôsobí ako pružina tlmiaca nárazy po dopade nohy na zem a ich klenba podmieňuje funkčnosť nohy. Neodpružený priamy dopad na pätu môže viesť až k zlomeninám pätnej kosti, poškodeniu kolenných a kyčelních kĺbov  i chrbta.

 


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

Mzk4NTA4MT