NOVINKY

arr3Nebezpečenstvo plochých nôh u detíPrečítajte si zaujímavý článok, ktorý nájdete... arr3Taka malá recenzia L and LMôj number 1 v detských topánočkách, čo sa kvality i designu týka sú Shooshoos. Nevýhoda, doposiaľ... arr3Základné pravidlá ako obúvať deti a ako sa starať o zdravý vývoj ich nožičiek So starostlivosťou o nohy je nutné začať hneď po narodení dieťaťa. Už úzke a tesné pančušky... arr3Ako správne vybrať detské topánky  Každý rodič sa v dnešnej dobe pasuje s prebytkami rôznych tovarov a ponúk, ktoré sa prezentujú... arr3Ako podporiť zdravý vývoj nožičky ?Pre správny vývoj nohy je dôležité tiež dostatočné množstvo vzruchov (tzv. „propriocepce"). Medzi... arr3Zdravý vývoj detskej nohyLen malé percento detí sa rodí s vrodenými vadami. Pre ilustráciu je možno uviesť napr. vadu „pes...


Zdravý vývoj detskej nohy

Len malé percento detí sa rodí s vrodenými vadami. Pre ilustráciu je možno uviesť napr. vadu „pes equinovarus congenitus" - jedná sa o jednu z najčastejších vád pri ktorej dochádza ku komplexnej deformite nohy v postavení nožičky.

Pokiaľ nedôjde pri takomto poškodení k ortopedickej korekcii už v kojeneckom veku, bude dieťa po zbytok života našľapovať výhradne na vonkajšiu stranu chodidla a následne nie je možné, aby sa vytvorili  správne klenby. Táto vada by naviac sprevádzala vznik ďalších ortopedických vád kĺbov nohy a následne chrbta.

POZOR NA NEDOSTATOK POHYBU!

Nedostatok pohybu v batoľom a predškolskom období, výhradná chôdza po tvrdom teréne a nevhodná obuv (hmotnosť topánky, tvar špičky, pevnosť podrážky, apod.) majú preukázateľný nepriaznivý vplyv na vývoj detskej nožnej klenby a vznik napr. plochých nôh či vybočeného palca a radu ďalších vád pohybového ústrojenstva.

Na vine sú:

  • Z veľkej časti zle zvolená veľkosť topánky v batoliacom veku dieťaťa. Často je síce vhodne zvolená veľkosť, topánky však inak nespĺňajú zdravotné podmienky pre zdravý vývoj detskej nohy.
  • Svoj diel viny majú i malé či príliš tesné ponožky, ktoré nedovoľujú drobným prstíkom dostatočne voľný pohyb. Malé ponožky dokonca v mnohých prípadoch tlačia kosti prstíkov, drobné kostičky a kĺby nohy k sebe. K tomuto javu dochádza i u detí už v kojeneckom období. 
  • Kupujte preto vždy výhradne ponožky odpovedajúcej veľkosti nohy vášho dieťaťa, aby prstíky mali vždy dostatok priestoru a neboli nikdy stlačované. Mali by byť z čistej bavlny, aby dobre sali pot. Počítajte s tým, že čistá bavlna sa vždy mierne po vypraní zráža a preto radšej kupujte o veľkosť či o dve ponožky väčšie. Lem ponožiek by mal byť široký a po zvlečení ponožky by ste nemali vidieť nad kotníkom otlačky lemu škrtiaceho nožičku.
  • Niektoré vady môžu vzniknúť tiež nosením topánočiek tzv. „do kočiarikov".  Bohužiaľ, niektoré maminky v snahe obliekať čo najmodernejšie, obúvajú kojencom tzv. prvé topánočky, ktoré nie sú určené k chôdzi. Tieto topánočky sú pevnejšie ako ponožky a svojou podstatou obmedzujú voľný pohyb detskej nohy. Spevňujú celý kĺbový aparát nohy a nedovoľujú dieťaťu voľne pohybovať nožičkou

 

 

 

 

ZWYzM2I